top of page
Szukaj
  • Alina Borzym

Przeżyj to sam

To już kolejna edycja programu edukacyjnego związanego z profilaktyką uzależnień w Liceum Ogólnokształcącym w Górze, w której uczestniczyła młodzież z klasy Ia, Ib, i Ic po gimnazjum.

Uczniowie spotkali się z Panią Bogumiłą Płaczek – st. specjalistą ds. uzależnień w Urzędzie Miasta i Gminy oraz Panią Barbarą Nowakowską – Pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w Górze.

Uczniowie zostali wyposażeni w wiedzę o czynnikach ryzyka związanych z inicjacją zażywania środków psychoaktywnych i mechanizmach ich osłabiania. 

Nawet ludzie dysponujący odpowiednią wiedzą, podejmują zachowania ryzykowne 

z powodu braku wielu umiejętności niezbędnych w życiu społecznym. Te deficyty uniemożliwiają im budowanie głębszych, satysfakcjonujących związków z ludźmi, odnoszenie sukcesów, np. zawodowych. Szukają więc chemicznych, zastępczych sposobów radzenia sobie z trudnościami. Celem strategii działań alternatywnych jest pomoc w zaspokojeniu ważnych potrzeb takich jak rozwijanie ważnych umiejętności psychologicznych i społecznych - umiejętności nawiązywania kontaktów z ludźmi, radzenia sobie ze stresem, rozwiązywania konfliktów, opierania się naciskom ze strony otoczenia.

Podczas zajęć chętne osoby zostały poddane testom sprawdzającym, jak widzimy świat oczami osoby nietrzeźwej lub pod wpływem narkotyków przy pomocy Alkogogli i Narkogogli. 

Młodzież na „własnej skórze” mogła się przekonać jak się czuje człowiek pod wpływem środków psychoaktywnych. Animatorki zaproponowały wykonanie banalnych czynności takich jak: podanie ręki, otwarcie drzwi, złapanie piłeczki, których wykonanie okazało się naprawdę trudne. To doświadczenie pokazało, że świat wygląda inaczej a zachowanie uczestników badania było zabawne dla obserwatorów i dało wiele powodów do śmiechu.

Symulacje skutków zażywania narkotyków spowodowały: dezorientację, zaburzenia percepcji, zawroty głowy, brak koncentracji i koordynacji, zniekształcenie obrazu i spowolnienie czasu reakcji. 

"Następną planetę zajmował Pijak. Te odwiedziny trwały bardzo krótko, pogrążyły jednak Małego Księcia w głębokim smutku. - Co ty tu robisz? - spytał Pijaka, którego zastał siedzącego w milczeniu przed baterią butelek pełnych i baterią butelek pustych. - Piję - odpowiedział ponuro Pijak. - Dlaczego pijesz? - zapytał Mały Książę. - Aby zapomnieć - odpowiedział Pijak. - O czym zapomnieć? - zaniepokoił się Mały Książę, który już zaczął mu współczuć. - Aby zapomnieć, że się wstydzę - stwierdził Pijak, schylając głowę. - Czego się wstydzisz? - dopytywał się Mały Książę, chcąc mu pomóc. - Wstydzę się, że piję - zakończył Pijak rozmowę i pogrążył się w milczeniu.

                                                                                              Antoine de Saint - Exupery




bottom of page