Events

Fundamenty mentalne Adama Dębowskiego

 1. Myśl w dużych kategoriach.

 2. Myśl inaczej.

 3. Działaj wydajniej, czyli osiągaj więcej pracując mniej.

 4. Rób wszystko lepiej, szlifuj to co potrafisz.

 5. Dbaj o siebie.

 6. Dbaj o ludzi.

 7. Wyprzedzaj przyszłość, obserwuj trendy, nie bądź nigdy tetrykiem mentalnym.

 8. Pamiętaj, że wszystko jest po coś, a przynajmniej pamiętaj, aby odkrywać w tym co się dzieje sens.

Pozostałe zasady

Jak (samemu) poradzić sobie z trudną sytuacją?

Kłopoty w szkole? Problemy ze zdrowiem i w życiu osobistym? To nie katastrofa, to życie, nad którym możesz spokojnie zapanować.

1. Przypatrz się sobie uważnie

Zanim dowiesz się, jakie są sposoby obniżania zbyt dużego poziomu stresu, poznaj jego naturę i sens istnienia w życiu człowieka.

 

Zapraszam do pierwszego ćwiczenia:

Czytaj całość

Czy alkohol dodaje nam odwagi?

Zanim zrozumiesz związek między alkoholem a odwagą, musisz pojąć czym jest odwaga. Musisz tez zrozumieć inne słowo, nierozerwalnie z odwagą związane: strach.

Na ogół odbieramy strach jako coś złego. Strach nie jest zapewne miłym doświadczeniem, ale tak naprawdę jest naszym sprzymierzeńcem i przyjacielem. To jedna z tych cech, w które wyposażyła nas matka natura, żeby nam zapewnić przetrwanie.

Z powodu lęku wysokości nie wybieramy się na wspinaczkę bez odpowiedniego sprzętu. Ze strachu przed zaprószeniem ognia ostrożnie obchodzimy się z zapałkami.

Czytaj całość

Pułapka alkoholowa

Pułapka alkoholowa to tak, jakby młody chłopak wszedł do cudownego ogrodu, nie chciał z niego wyjść i spędził tam wiele lat; a potem odkrył, że wszystkie owoce i warzywa w ogrodzie są trujące, a sam ogród to skomplikowany labirynt, z którego można wyjść, tylko tak jak się weszło. Na pewno mu się uda, jeśli pójdzie po własnych śladach.

Problem z pułapką alkoholową jest taki, że z jednej strony wyolbrzymiamy tak zwane korzyści, a z drugiej bagatelizujemy minusy. Alkohol nigdy nic nie daje, poza złudzeniem, w które się wierzy, a wszystko odbiera

Czytaj całość

Historia o dzbaneczniku – czyli jak się wpada w pułapkę alkoholową

Dzbanecznik to roślina, która odwraca zwykły w przyrodzie proces, w którym zwierzęta zjadają rośliny. Dzbanecznik żywi się bowiem łapanymi w pułapkę owadami.

 Jak sama nazwa wskazuje, dzbanecznik przypomina kształtem dzbanek. Wnętrze kwiatu pokrywa lepki nektar. Jego rozchodząca się wkoło woń działa jak wabik, przyciągając okoliczne owady. Smak nektaru jest równie boski jak jego zapach, tak że owady nie mogą się oprzeć pokusie darmowej wyżerki. Niestety okazuje się, że za wyżerkę trzeba zapłacić, a ceną jest życie. To tak jak w tej anegdocie o niczego nie podejrzewającym misjonarzu, który zasiada do uczty z ludożercami, by się wkrótce przekonać, że nie jest gościem, tylko głównym daniem.

Czytaj całość

Izolacja - jak wzbudzić w sobie pozytywne emocje?

Bądź realistą. Ponieważ pandemia COVID-19 prawdopodobnie potrwa miesiące, musimy nauczyć się radzić sobie ze stresującymi wydarzeniami, które pojawiają się każdego dnia. Powodują one niepotrzebny stres i podniecenie.

Zastanówmy się, co w tym trudnym czasie możemy dać z siebie, komu pomóc, jak sprawić radość drugiemu człowiekowi. A może warto realizować się w jeszcze inny sposób i rozwijać siebie, swoje hobby?

 

Cieszmy się nawet z małych rzeczy starajmy się, aby uśmiech gościł na naszych twarzach, odzyskajmy poczucie sprawstwa, a powróci poczucie bezpieczeństwa.

Starajmy się również zredukować stres. Stosujmy wszystkie metody relaksacyjne, które lubimy znamy, cenimy, np. wysiłek fizyczny, treningi relaksacyjne, głębokie oddychanie czy różnego rodzaju wizualizacje.

Pamiętajmy też o małych przyjemnościach każdego dnia. Korzystajmy z okazji, by dzielić się humorem. Śmiech może być teraz ulgą!

Pamiętajmy, targają nami wszystkimi różne emocje związane z zaistniałą sytuacją ale każdy trudny czas się kiedyś kończy. Nie bójmy się mówić o tym, co czujemy, czego się boimy, większość z nas z pewnością podzieli nasze emocje i nas wesprze.

Droga do szczęścia

„Droga do szczęścia: uwolnij swoje serce od nienawiści, a umysł od zmartwień. Żyj prosto, niewiele oczekuj, dawaj dużo.

Rozprosz słońce, zapomnij o sobie, pomyśl o innych. Wypróbuj to przez tydzień, a będziesz zaskoczony.                              Norman Vincent Peale

 czytaj więcej

Ulepszanie chwili

 

Ulepszanie to umiejętność, która będzie pomocna w kształtowaniu tolerancji na cierpienie lub doświadczaną frustrację bez pogarszania sytuacji. Czasami sprawy przybierają taki bieg, że nie mamy wpływu na rozwiązanie problemu lub wyjście z trudnej sytuacji, w której zdarzyło nam się znaleźć. Możemy wykorzystać tę umiejętność, aby przejść przez to doświadczenie i nabrać większej pewności siebie. Kiedy znajdujemy się w kryzysie, odczuwamy silną presję, aby rozwiązać problem natychmiast. Niestety nie zawsze mamy taką możliwość, ale właśnie wtedy umiejętność ulepszania może być bardzo pomocna.

czytaj więcej

Bajka o ciepłym i puchatym

 

W pewnym mieście wszyscy byli zdrowi i szczęśliwi. Każdy z jego mieszkańców rozdawał innym coś, czego coraz bardziej przybywało. Wszyscy swobodnie obdarowywali się Ciepłym i Puchatym wiedząc, że nigdy go nie zabraknie.

 Matki dawały Ciepłe i Puchate dzieciom, kiedy wracały do domu; żony i mężowie wręczali je sobie na powitanie, po powrocie z pracy, przed snem; nauczyciele rozdawali w szkole, sąsiedzi na ulicy i w sklepie, znajomi przy każdym spotkaniu; nawet groźny szef w pracy nierzadko sięgał do swojego woreczka z Ciepłym i Puchatym.

czytaj całą bajkę

31
marca

Cztery łatwe kroki do przyswojenia sobie nawyków

 

Jak działa nawyk

Czytaj więcej

Drobne zmiany, niezwykłe efekty czyli o nawykach. Nawyki mogą się kumulować z korzyścią dla Ciebie albo przeciw Tobie.

 

Dobre nawyki czynią czas twoim sprzymierzeńcem. Złe przyzwyczajenia sprawiają, że staje się twoim wrogiem. Nawyki są mieczem obosiecznym. Złe mogą sprowadzać do parteru równie łatwo jak dobre potrafią wznosić na wyżyny.

 

Źródło: James Clear „Atomowe nawyki. Dobre zmiany, niezwykłe efekty”.

Czytaj więcej

Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych wśród młodzieży

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Górze zaprasza młodzież do udziału w IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Szkoła wolna od używek” ogłoszonego przez Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie.Głównym celem konkursu jest aktywna promocja i edukacja w zakresie profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

Zadanie konkursowe polega na nagraniu i zmontowaniu filmu krótkometrażowego (2 minuty) o tematyce dotyczącej profilaktyki uzależnień od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

Dopuszczalna jest każda forma artystyczna: film, teledysk, reportaż, animacja itp.

Prace konkursowe należy przesłać do dnia 8 kwietnia 2020 r. na adres Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Górze.

 

Organizator konkursu przyznaje Laureatom na etapie krajowym następujące nagrody:

 • za zajęcie I miejsca nagroda główna – bony podarunkowe do sieci sklepów sportowych o łącznej wartości 3000 zł. dla zespołu;

 • za zajęcie II miejsca bony podarunkowe do sieci sklepów sportowych o łącznej wartości 2000 zł. dla zespołu;

 • za zajęcie III miejsca bony podarunkowe do sieci sklepów sportowych o łącznej wartości 1000 zł. dla zespołu.