Informacje dla rodziców

1

DLACZEGO POJAWIŁY SIĘ DOPALACZE

Przemysł narkotykowy przynosi krociowe zyski. Rozwój tego przemysłu jednak hamowany jest przez działania ważnych instytucji międzynarodowych i krajową politykę antynarkotykową. Stałe aktualizowanie przepisów prawa, coraz bardziej skuteczna kontrola granic, ściganie producentów i dilerów, monitoring wizyjny i dyżury nauczycieli w szkole, a także działania profilaktyczne prowadzone wobec dzieci i młodzieży przynoszą efekty.

Spadek dostępności narkotyków i obawa młodzieży przed wejściem w konflikt z prawem powodują, że liczba użytkowników narkotyków w Polsce nie wzrasta. Powoduje to zmniejszenie zysków producentów i handlarzy. Przemysł narkotykowy wprowadza więc na rynek nowe środki , które nie figurują na liście substancji zabronionych. Taką próbą ominięcia prawa są właśnie „dopalacze”. Ich promocja, jako środków użytecznych i bezpiecznych, prowadzona jest na licznych, specjalnie utworzonych stronach internetowych adresowanych do młodych odbiorców. Przed wprowadzeniem zakazu wzrastała liczba sklepów internetowych oraz stacjonarnych punktów sprzedaży

nieprzypadkowo lokowanych w pobliżu szkół.

 

2

CO TO SĄ DOPALACZE

Nazwa nie posiada charakteru naukowego; jest to raczej termin używany potocznie dla określenia grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym bądź faktycznym działaniu psychoaktywnym. Reklamowane są m.in. jako „smart drugs” („sprytne substancje zwiększające spryt i inteligencję”) –usprawniające pamięć, koncentrację uwagi. W zależności od typu produktu, imitują swoje nielegalne odpowiedniki: środki stymulujące (podobnie jak amfetamina), euforyzujące (jak tabletki ekstazy), relaksujące (jak konopie indyjskie), a nawet psychodeliczne i halucynogenne) (jak LSD). Są wśród nich substancje pochodzenia zarówno syntetycznego, jak i naturalnego (roślinnego). Wiele z nich ma atrakcyjne, zachęcające nazwy, jak „Szałwia wieszcza”, „Zioła marzeń”, „Ogon lwa”, itp.

Strony internetowe poświęcone „dopalaczom” są przeważnie prowadzone przez użytkowników narkotyków albo producentów i służą promocji tych środków.

Prezentowane informacje nie są więc wiarygodne. Rzetelne informacje można

znaleźć na stronie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii

www.dopalaczeinfo.pl przygotowanej przez specjalistów

 

Nowe zagrożenia Dopalacze

Profilaktyka uzależnień od różnych środków psychoaktywnych (nikotyny, alkoholu, narkotyków) jest prowadzona w polskich szkołach od blisko 20 lat. Uczestniczą w niej również rodzice. Jednak rynek narkotykowy się zmienia, pojawiają się nowe substancje, toteż trzeba aktualizować nasza wiedzę.

Od 3 lat obserwujemy na światowym rynku ekspansję nowego typu środków zwanych

„dopalaczami”. Zaczęto je używać w krajach Europy Zachodniej już wcześniej, gdzie notuje się ich rosnącą popularność. Obecnie dotarły również do Polski i zauważa się wzrost zainteresowania nimi wśród młodzieży. Obecność „dopalaczy” w Polsce odnotowano po raz pierwszy w badaniach Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) przeprowadzonych w grudniu 2008 roku wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do używania „dopalaczy” przyznało się 2,5% młodzieży.

W opinii uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych rodzice słabo orientują się w tym, co robią i czego doświadczają ich dzieci. Większość uczniów twierdzi, iż rodzice nie mają wiedzy na temat używania alkoholu i narkotyków przez ich dzieci (Badania Ursynowskie, Warszawa 2009). Warto dowiedzieć się więcej o tym zjawisku.

3

BIBLIOGRAFIA 

Informację przygotowano w oparciu o materiał opracowany przez Pracownię

Wychowania i Profilaktyki Ośrodka Rozwoju Edukacji.

 

© 2020 LO Góra

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now